Halfjaarresultaten 2025: Prioriteit aan een stabiele productie-opschaling boven korte termijn EBITDA-maximalisatie
- Markt op korte termijn uitdagend, vertrouwen voor de middellange tot lange termijn vooruitzichten voor de Europese Markt onveranderd.
- Orderboek toegenomen met 200 Kton exclusiviteitscontract voor 2027.
- EBITDA-verwachting voor 2025 herzien naar €45 miljoen.
- Jaarlijkse EBITDA run rate bevestigd op ten minste €160 miljoen.
Belangrijke operationele ontwikkelingen:
- LTIF van 4,88 (3,29 aan het einde van de eerste helft van 2024);
- Ziekteverzuim van 7,9% (8,0% in de eerste helft van 2024);
- Vast personeel per eind juni 2025 van 465 FTE en 380 tijdelijke medewerkers vergeleken met 415 vast personeel en 285 tijdelijke medewerkers per 30 juni 2024;
- Funderingen geproduceerd voor projecten die zullen resulteren in 529 MW duurzame energie (773 MW in de eerste helft van 2024);
- CO2-voetafdruk van 4.493 metrische ton (scope 2 op marktbasis) in de eerste helft van 2025 vergeleken met 5.102 metrische ton in de eerste helft van 2024;
- Totale productie van 80 kiloton in de eerste helft van 2025 (44 monopiles en 34 overgangsstukken) vergeleken met 86 kiloton in de eerste helft van 2024 (53 monopiles en 64 overgangsstukken);
- Versterking van de operationele organisatie.
Belangrijks financiële ontwikkelingen:
- Omzet van €258 miljoen in de eerste helft van 2025 (€231 miljoen in de eerste helft van 2024);
- Contributie van €80,5 miljoen (€78,6 miljoen in de eerste helft van 2024);
- €64,0 miljoen aan offshore windfunderingen (€66,4 miljoen in de eerste helft van 2024);
- €10,6 miljoen aan offshore structuren (€6,5 miljoen in de eerste helft van 2024);
- €5,4 miljoen aan andere diensten zoals engineering (€5,1 miljoen in de eerste helft van 2024);
- Contributie per maand van €13,5 miljoen vergeleken met €13,2 miljoen in de eerste helft van 2024;
- Contributie per ton van €941 vergeleken met €704 in de eerste helft van 2024.
- Gecorrigeerde EBITDA van €12,9 miljoen in de eerste helft van 2025 vergeleken met €26,1 in de eerste helft van 2024;
- €50 miljoen revolving kredietfaciliteit met 2 jaar verlengd tot juni 2028;
- Netto schuld per 30 juni 2025 van min €2,1 miljoen (min €33,4 miljoen op 31 december 2024);
- Operationeel werkkapitaal van min €180,8 miljoen (min €178,5 miljoen op 31 december 2024);
- Orderboek op 29 augustus 2025 van 625 kton (435 kton op 29 augustus 2024).
Fred van Beers, CEO van Sif: “Na de succesvolle voltooiing van de bouwkundige en infrastructurele werken voor de uitbreiding van onze productiecapaciteit op Maasvlakte 2 in Rotterdam in 2024 zijn, ondanks de achterstand op ons aanvankelijke opstartplan, de funderingen voor het eerste project voor de nieuwe fabriek conform de specificaties en op tijd voor het installatievenster voor hun project in de Verenigde Staten aan Empire Offshore Wind geleverd. De fabriek in Roermond produceerde continue en efficiënt de overgangsstukken en topsecties voor de projecten Empire Wind 1, Ecowende en Baltyk.
Het oorspronkelijke plan ging uit van een geleidelijke opstart van de nieuwe Maasvlakte 2-faciliteit tijdens de eerste helft van 2025 om de beoogde productieniveaus vanaf het derde kwartaal te bereiken. Echter, gedurende deze periode hebben we geleerd dat de training van onze nieuwe werknemers, evenals de verdere stabilisatie van apparatuur en het implementeren van verbeterde werkprocedures voor de nieuwe productiefaciliteiten aanzienlijk meer tijd vergt dan aanvankelijk voorzien. Na een grondige beoordeling van onze productie- en machine uitdagingen, en in lijn met onze toewijding aan veiligheid, kwaliteit en daarna output, zijn we tot de conclusie gekomen dat de tijd die nodig is om de productie op te schalen doorloopt in de eerste helft van 2026. Dit resulteert in een lagere output in 2025 dan oorspronkelijk voorzien, en een vertraging van 6 - 9 maanden vergeleken met de oorspronkelijke business case.
Operationeel
Deze vertraging in het bereiken van de beoogde productieniveaus is een duidelijke tegenslag, maar gezien het bewijs van gerealiseerde leveringen en in overweging nemende de geïnitieerde acties, blijven we er vertrouwen in houden dat de nieuwe productie faciliteiten in staat zullen zijn het aantal monopiles te produceren dat we oorspronkelijk voor ogen hadden. De productie is inmiddels gestart op HKW VI voor Ecowende, en parallel daaraan voeren we een significant programma voor het modificeren en stabiliseren van apparatuur en processen uit met externe ondersteuning van specialisten en met onze belangrijkste leveranciers van apparaten en machines. Dit zal zorgen voor een stabielere opstart van de productie in de eerste helft van 2026. We versterken de operationele organisatie met een nieuwe COO, terwijl de huidige COO zich zal richten op de technische voltooiing van het opstartplan. Specialisten worden aangesteld ter ondersteuning van de stabilisatie en verdere opschaling van de Maasvlakte 2-faciliteiten.
Marktsituatie
We blijven optimistisch over de middellange tot lange termijn vooruitzichten voor de offshore windmarkt, maar verwachten op korte termijn een verdere vertraging in de ontwikkeling van offshore windprojecten, vooral door niet-marktconforme aanbestedingscriteria, netcongestie en elektriciteitsprijzen. Verschillende overheden hebben hun ambities voor offshore wind naar een realistischer niveau aangepast en, hoewel laat, beseffen dat ze de aanbestedingsprocedures en kwalificaties moeten aanpassen aan de marktomstandigheden. De industrie heeft in het verleden herhaaldelijk de overheid geadviseerd om de aanbestedingscriteria in overeenstemming te brengen met de economische realiteit van vandaag als onderdeel van een integrale energiesysteembenadering (windparken, het versterken van het net en marktconforme elektriciteitsprijzen). We zijn tevreden over de veranderde houding en het gevoel voor realiteit, aangezien de behoefte aan energietransitie en energieonafhankelijkheid in de EU onveranderd blijft. We zien deze nieuwe realiteit weerspiegeld in de aanbestedingen voor projecten vanaf medio 2028. Ons vertrouwen in de middellange tot lange termijn vooruitzichten voor de offshore windmarkt wordt verder onderbouwd door een toevoeging van 200 kton aan onze orderportefeuille voor 2027 en een gedeelte van 2028. Dit project, waarvoor Sif een voorkeurstatus had, heeft nu de fase van exclusieve onderhandelingen bereikt.
Vooruitzichten
In plaats van ons te richten op de korte termijn maximalisatie van EBITDA, is onze focus nu gericht op het bereiken van robuuste en stabiele operaties, en het nemen van de tijd die nodig is om de juiste maatregelen door te voeren. Als gevolg hiervan passen we onze gecorrigeerde EBITDA-verwachting voor 2025 aan naar EUR 45 miljoen. Gebaseerd op de geboekte vooruitgang, het stabilisatieplan en de aanpassingen die plaatsvinden in onze Maasvlakte 2-faciliteiten, herhalen we de jaarlijkse rendementsdoelstelling voor een gecorrigeerde EBITDA van minimaal EUR 160 miljoen. Dit blijft het doel voor 2026. Het behalen van de vereiste productie output om de EBITDA-rendementsdoelstelling te onderbouwen, wordt verwacht te verschuiven naar de eerste helft van 2026. Daarom is de minimale gecorrigeerde EBITDA-verwachting voor 2026 voorlopig vastgesteld op EUR 135 miljoen. Op basis van de daadwerkelijke vooruitgang van de ondernomen acties en de output in de tweede helft van 2025, zullen we tegen het einde van het jaar de markt nader informeren over de stand van zaken en de verwachtingen."
Volg de link voor het interim 2025 verslag of raadpleeg daarvoor de bijlage bij dit bericht.
| Sif Holding N.V. |
| Fons van Lith |
| +31 (0)475 385 777 |
| +31 (0)6 513 14952 |
| f.vanlith@sif-group.com |
Sif Holding
Sif offers total solutions for the design and production of foundations for offshore wind farms, including logistics services and marshalling. Sif traditionally serves the markets of Northwestern Europe and is working on a global presence. Sif combines two highly automated and flexible production facilities in Roermond and Rotterdam (Second Maasvlakte) with technological leadership in the field of rolling and welding of heavy steel plates, based on 75 years of experience and innovative self-developed techniques and processes. Sif mainly produces monopiles, transition parts and piles with which jacket foundations for wind turbines can be anchored in the seabed.